Stolik pomocnik – cichy bohater w Twoim domu

maj 25, 2021Produkty - stoły, Stoliki pomocniki

Lubi towarzystwo i uwielbia być pomocny. Lekki, dzięki czemu łatwo przeniesiecie się z nim z salonu do sypialni. Zajmuje niewiele miejsca, więc wszędzie się wciśnie. Ani się obejrzycie, a nie będziecie mogli bez niego funkcjonować. Mowa o… stoliku-pomocniku – coraz popularniejszym meblu w naszych domach. Krótkie przypomnienie jego zalet.

Inspiracje - drewniany stół i czarne akcenty, czrerń i drewno

Praktycznie w każdej funkcji

Stolik-pomocnik, inaczej stolik pomocniczy lub stolik boczny, jest niezwykle praktycznym dodatkiem w domu. To mebel o niewielkich gabarytach, bo z założenia ma zajmować jak najmniej domowej przestrzeni. Zaopatrzony w solidną i stabilną ramę jest często projektowany w taki sposób, by można było postawić go z boku kanapy lub fotela albo nasunąć na siedzisko. Lekka konstrukcja sprawia, że stanowi łatwy w przestawianiu element dekoracji wnętrza. Największą jego zaletą jest jednak fakt, że pełni wiele różnorodnych funkcji w wielu różnych pomieszczeniach. Stolik pomocniczy może stać się:

  • wygodnym miejscem na pilota od telewizora, gazetę, telefon czy nawet laptopa,
  • podstawką pod kawę czy lampkę wina, kiedy stolik kawowy znajduje się za daleko,
  • praktycznym blatem na wieczorną przekąskę, kiedy chcesz wygodnie obejrzeć ulubiony serial
  • komfortowym stolikiem nocnym lub blatem pod laptopa, jeżeli chcesz popracować z łóżka w sypialni
  • designerskim elementem wystroju nowoczesnej łazienki czy modną podstawką pod kwiaty.

Poręczne stoliki-pomocniki to połączenie piękna i ergonomii – niebywale praktyczne i wielofunkcyjne meble, które doskonale sprawdzą się w każdej aranżacji.

Inspiracje - drewniany stół i czarne akcenty, czrerń i drewno
Piękne stoliki jako podstawa pod kwiaty

Rodzaje stolików-pomocników

Idealnie, kiedy stolik boczny łączy szlachetne wzornictwo i funkcjonalność – wtedy staje się niezbędnym elementem przestrzeni. Czasem zasługuje nawet na centralne miejsce w salonie jako zastępca stolika kawowego, jeżeli przestrzeń jest ograniczona. Są chwile, kiedy gra on rolę drugoplanową, ale i takie, gdy staje się wyeksponowaną „kropką nad i” w wyrafinowanej aranżacji wnętrza. Jego charakter zależy właśnie od funkcji, jaką mebel ma spełniać w danym pomieszczeniu i w danej chwili.

Oto, jakie mamy rodzaje stolików-pomocników:

  • Stoliki z półką lub szufladami – rewelacyjnie sprawdzą się jako dodatkowe miejsce do przechowywania książek czy kobiecych drobiazgów w sypialni.
  • Stoliki na kółkach: tzw. barki – bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza przy dzieciach. Sprawi, że szybka zmiana aranżacji nie będzie żadnym problemem.
  • Stoliki-kosze – praktyczna metoda, kiedy szukasz sprytnej koncepcji na dużą ilość tekstyliów w domowej przestrzeni.
  • Stoliki kawowe – kiedy masz mało przestrzeni w salonie do zagospodarowania.
  • Zestawy stolików – najczęściej łączone w dwójki lub trójki i zaprojektowane tak, by mogły chować się jeden pod drugim
  • Loftowe – osadzone zwykle na solidnej, metalowej konstrukcji, oszczędne i minimalistyczne w kroju – dla miłośników niesztampowych rozwiązań meblarskich.
  • Skandynawskie – w charakterystycznym mariażu barw i struktur, najczęściej ciepłego drewna i chłodnej bieli lub szarości stanowią uniwersalny wybór.

 

Kompaktowe rozmiary i możliwość pełnienia kilku funkcji jednocześnie sprawia, że stoliki pomocnicze wkomponują się w styl każdego wystroju wnętrza, niezależnie od metrażu domu czy mieszkania. Wystarczy wybrać rozwiązanie wygodne dla siebie.

Jak wybrać odpowiedni stolik pomocniczy?

Jeśli stolik pomocniczy będzie zbyt wysoki lub zbyt niski, nieproporcjonalny względem pozostałych mebli lub nieodpowiednio dobrany do stylu życia domowników, zdecydowanie straci wiele ze swojej funkcjonalności. Dlatego ważne, aby na etapie podejmowania decyzji dobrze znać zasady prawidłowego doboru tego mebla oraz – określić swoje potrzeby.

Przedstawiamy Wam 3 proste kroki, jak perfekcyjnie dopasować mebel do swojego wnętrza:

  1. Dobierz odpowiednią wysokość i proporcje: stolik-pomocnik powinien być wysokości podłokietnika sofy lub fotela i dobrany tak, by mógł się pod mebel wsunąć lub na niego nasunąć. Doskonale spełni swoją rolę, jeśli będzie przy tym lekki i mobilny.
  2. Dopasuj kształt i formę stoliczka do sytuacji domowej – przy małych dzieciach sprawdzą się lepiej obłe kształty, bez niebezpiecznych kantów. Kiedy potrzebujesz miejsca do pracy na laptopie przy kanapie lub fotelu, wygodniejszy będzie kształt zbliżony do kwadratu lub prostokąta.
  3. Wybierz odpowiedni materiał: dobrze dobrane stoliki pomocnicze to bardzo intensywnie użytkowane meble – warto więc zastanowić się nad rodzajem surowca, z jakiego będzie wykonany. Piękne i trwałe drewno z żywicą zda egzamin w każdym wnętrzu, zwłaszcza kiedy stoliczki będą zabezpieczone przed porysowaniem i uszkodzeniami folią ochronną. Metal dobrze zagra w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, a plastik sprawdzi się…. nie, w Malita Just Wood nie polecamy mebli z plastiku 🙂
wygodny stolik jako podstawa pod rozne rzeczy
Stoliki do lazienki pomocnik do wanny
Piękne stoliki jako podstawa pod kwiaty

Stolik pomocniczny – zawsze pod ręką, zawsze pomocny

Stolik boczny to niekwestionowany bohater w Twoim domu. Ten niebywale wszechstronny mebel odmieni wnętrze domu i mieszkania, niezależnie od tego, gdzie go postawimy: w sypialni, łazience, przedpokoju czy salonie. Trafnie dobrany ułatwi codzienne życie. Sposób jego wykorzystania zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. W pokoju dziennym komfortowo można zjeść przy nim posiłek, w sypialni obejrzycie interesujący film na laptopie, nie powodując przegrzania sprzętu leżącego na pościeli, w korytarzu będzie stanowił uroczy komplet z modnymi osłonkami na donice, a w łazience… no cóż – zobaczcie sami na zdjęciu. Możliwości jest co nie miara.

 
 
 
Stoliki pomocnicze, stolik pomocnik