Stół drewniany – od niego wszystko się zaczęło

sty 26, 2021Poradniki

To jest krótka opowieść o tym, jak pasja i profesjonalizm mogą stworzyć między ludźmi wyjątkową więź. Opowiemy Wam, jak stół drewniany stał się zaczątkiem współpracy oraz jak w Malita Just Wood pomogliśmy w stworzeniu niezwykłego domu Nikoliny i Michała w Łodzi.

Naturalnie tylko z dębem

Nikolina i Michał zgłosili się do nas z bardzo klarowną wizją swojego nowego domu. Wszystko zostało przemyślane – wnętrze miało być przestronne, nowoczesne, ale również naturalne, ciepłe i przytulne – a jego serce stanowić miała jadalnia. Pierwotnie dostaliśmy zlecenie stworzenia jedynie dużego, praktycznego stołu drewnianego. Od pierwszej rozmowy o meblach znaleźliśmy jednak wspólny język – połączyła nas miłość do drewna, pozytywna energia między ludźmi przerodziła się we wspólny projekt, a lista drewnianego wyposażenia domu znacznie się wydłużyła.

Dla nowych klientów niezwykle istotne były solidność i prostota mebli. W tym celu wspólnie wybraliśmy króla drzew – dąb. Parze zależało na funkcjonalnym wnętrzu, dlatego meble musiały być zaprojektowane w sposób estetyczny, ale i wygodny użytkowo. Miały być one designerskie, ale na tyle, aby gospodarze czuli się swobodnie w swoich czterech kątach.

Ogromną radością dla Nikoliny i Michała była możliwość współtworzenia mebli od samego początku, np. wybór deski. Jak sami komentowali: „Nie tylko mieliśmy poczucie uczestnictwa w procesie powstawania mebla, ale również mogliśmy wybrać ten idealny sęk i to najpiękniejsze usłojenie, na które będziemy patrzeć na co dzień”. Czy może być lepsza rekomendacja naszej pracy?

Skandynawskie wnętrze stoł z żywicy

Drewniany stół dębowy – serce domostwa

Od początku miał stanowić serce domu i odzwierciedlać jego cechy: stół miał być mocny i silny, miał bić w rytmie dnia codziennego domowników. Duży i wygodny. O nieco obłych kształtach i naturalnej linii brzegowej. O gładkiej, przyjemnej w dotyku powierzchni – z doskonale widocznymi słojami i zachowanymi sękami. Stół dębowy zaprasza do śniadania i do rozmowy przy kawie. Mimo solidnego osadzenia na mocnych nogach ze stali lakierowanej na biało, jest jednak lekki konstrukcyjnie i dzięki temu pasuje do oszczędnego wnętrza, cechującego się stylem zbliżonym do skandynawskiego. Od tego mebla zaczęliśmy, a reszta – potoczyła się sama.

Stoły drewniane blat
stoły drewniane z żywicy epoksydowej

Detal czyni całość, czyli komoda

Nikolina i Michał zwrócili się do nas, bo spodobało im się to, że staramy się wydobyć z drewna to, co w nim najbardziej niezwykłe. Najważniejszy jest detal. I to na nim właśnie skupiliśmy swoją uwagę tworząc kolejny mebel: komodę w sypialni. Długo pracowaliśmy nad jej formą, pieczołowicie dobierając poszczególne elementy. Ciekawostka – fronty szuflad wykonaliśmy z naturalnego forniru dębowego, dzięki czemu słoje są dopasowane tak, by stanowiły jednolitą, naturalną płaszczyznę. Efekt? Niezwykły – prosta, geometryczna komoda, z której emanuje szlachetność starego drzewa.

Komoda z naturalnego forniru dębowego

Oryginalność w parze z ergonomią: kwietniki

Natchnienie czerpiemy z codziennych sytuacji, a historia tych unikalnych stoliczków-pomocników już zawsze będzie wywoływała na naszych twarzach szeroki uśmiech. Pomysł na formę pojawił się trochę przypadkiem. Nikolina opowiedziała nam o idei kwietników, które miały łączyć dąb z żywicą i stylem nawiązywać do stołu drewnianego w jadalni, a wtedy w naszej stolarni magicznie zjawił się dostawca z pięknymi, dębowymi korzeniami. Wtedy poczuliśmy, że to właśnie to!

Kwietniki z drewna i żywicy epoksydowej

 Wysłaliśmy zdjęcia korzeni Nikolinie, a pomysł od razu jej się spodobał. Tak właśnie powstał ten oto niezwykły majstersztyk – w białej matowej żywicy zatopiliśmy dębowe korzenie. Kwietniki są nie tylko piękne, ale i ergonomiczne tak, jak każdy mebel w domu Nikoliny i Michała. Stanowią one komplet, więc można je złożyć jeden pod drugim. Niekonwencjonalne, ale eleganckie – sprawiają, że niezwykłe wnętrze domu stało się jeszcze bardziej oryginalne.

Kwietniki z białej matowej żywicy
Ergonomiczne kwietniki w białej żywicy

Szyte na miarę: wspólna praca

Cały dom zachwyca nowoczesnym i detalicznie zaprojektowanym wnętrzem. Bazę stanowi czysta biel ścian i ciepłe drewno: podłoga, stół drewniany. To doskonała przeciwwaga dla oszczędnie rozmieszczonych i nieco surowych w formie, mebli. Dzięki takiej kompilacji jest przestronnie, ale i przytulnie i ciepło – każdy poczuje się w tym domu dobrze.

Drewniana półka minialistyczny styl skandynawski

Ostatecznie wykonaliśmy większość mebli wolnostojących, nie tylko stół drewniany do jadalni, komodę i kwietniki. Zostały one perfekcyjnie obmyślane przez Nikolinę i Michała – razem z ich wizją otrzymaliśmy mnóstwo rysunków technicznych zwymiarowanych szafek. Przestrzeń salonu wzbogaciliśmy o stolik kawowy, specjalnie zaprojektowaną wysoką komodę z szufladami oraz szafkę pod telewizor. Każdy mebel jest funkcjonalny i ma swoje, dokładnie wyznaczone miejsce.

Ciekawy i piękny w swojej prostocie stolik kawowy również nawiązuje do stylistyki stołu jadalnianego – drewniany kształtem blatu i białym stelażem. To właściwie jego miniatura. Prawda, że zachęca do wypicia filiżanki herbaty?

Szafka z szufladami wyposażona w dębowy blat, jest zrobiona pod wymiar, jaki życzyli sobie domownicy. Ma specjalną rozkładaną barierkę, która pomaga im w opiece nad czworonożnym przyjacielem.

W sypialni również niepodzielnie panują wyroby Malita Just Wood. Oprócz komody, wykonaliśmy też łóżko i stojące lustro. Lubimy to duże łoże małżeńskie z wiszącymi szafeczkami. Dzięki białej listwie umieszczonej pod ramą, wygląda ono jakby unosiło się nad ziemią. Całość sprawia wrażenie, jakby łóżko zostało wyciosane z jednego kawałka drewna, a nie zmontowane z kilku części.

Prostota, ergonomia, naturalność – chyba tak można określić rezultat tej współpracy.

stół drewniany z żywicy epoksydowej
Meble do sypialnie na miarę

Opowieść o profesjonalizmie i emocjach

Meble z drewna i żywicy tworzymy od wielu lat i nadal tak samo mocno kochamy swoją pracę. Emocje przenosimy na każdy stół z żywicy epoksydowej, na pierwszy i sto pierwszy stolik kawowy z żywicy wysyłany za granicę oraz na ten przeznaczony dla Ciebie stół drewniany.

Historia mebli Nikoliny i Michała z Łodzi to opowieść o tym, że z nieoszlifowanego i nieokiełznanego kawałka drewna, dzięki doświadczeniu, współpracy i pasji, da się zrobić coś doskonałego w wyrazie i prostego w formie.

Bo doświadczony rzemieślnik wkłada w dzieło całej swoje serce.