Jak zabezpieczyć stół z żywicy na długie lata?

lut 10, 2021Poradniki

Porysowany blat? To już przeszłość. W Malita Just Wood wdrożyliśmy innowacyjny sposób zabezpieczania stołów – oklejamy je bezbarwną folią ochronną o właściwościach regeneracyjnych. Nie trzeba więcej obawiać się, że rysy na blacie oszpecą piękny stół z żywicy epoksydowej. Jak to działa? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Rysy na blacie - jak zabezpieczyć stół

Nie martw się o rysy na blacie

Stoły z żywicy epoksydowej zachwycają swoją unikalnością, naturalnym wyglądem i szlachetnym wykonaniem. Stworzone są jednak nie tylko po to, aby cieszyć oko właścicieli – przed wszystkim mają pełnić funkcję użytkową. Talerze, sztućce, kubki, wazony, kocie pazury, dziecięce zabawki – zagrożenie dla blatów czyha na każdym rogu, dlatego tak istotna jest ich właściwa pielęgnacja i zabezpieczenie.

Wybranie desek, oszlifowanie i zatopienie ich w żywicy oraz nadanie meblowi odpowiedniego kształtu – nasza praca na tym się nie kończy. Charakterystyka żywicy sprawia, że meble takie powinny być dodatkowo zabezpieczone, aby codzienna eksploatacja nie robiła na nich wrażenia. W Malita Just Wood wszystkie meble drewniane standardowo pokrywamy wybranym przez was impregnatem: olejem lub lakierem, a co w przypadku bardziej podatnych na zarysowania stołów z żywicy wykończonych na wysoki połysk?

Do stworzenia blatów używamy najlepszej jakości żywicy i najtwardszych dostępnych na rynku lakierów, ale nie ma na świecie rozwiązania, które daje gwarancję, że na tego rodzaju meblu nie pojawią się drobne rysy i zadrapania. Mogą być one widoczne szczególnie na błyszczącej powierzchni, kiedy spojrzymy pod światło. Kilka lat szukaliśmy rozwiązania i zadawaliśmy sobie pytanie – jak skutecznie zabezpieczyć stół z żywicy tak, aby problem porysowanego blatu przestał nękać klientów?

Na porysowany blat – folia ochronna

Tak – bezbarwna folia ochronna! Długo i wytrwale szukaliśmy odpowiedniego sposobu na solidne zabezpieczenie blatów, aż trafiliśmy na folię. Testowaliśmy ją miesiącami wspólnie ze specjalistami z firmy Wilczynskyhome. Używamy najwyższej klasy produktów marki Llumar – jej grubość to około 200 mikronów, co zapewnia ochronę nie tylko przed rysami, ale i przed uszkodzeniami mechanicznymi. Niestety, nie wynaleziono jeszcze rozwiązania na zabezpieczenie blatu z żywicy przed kontaktem np. z gorącym naczyniem, dlatego nadal zalecane jest korzystanie z podstawek.

stół z żywicy i porysowany blat
Stół z żywicy jak uniknąć rys na blacie
zabezpieczenie stołu z żywicy folią

Proces nakładania folii wymaga wiedzy i doświadczenia – zespół aplikatorów najpierw czyści i odtłuszcza powierzchnię blatu, następnie pokrywa ją specjalnym płynem i nakłada wcześniej przygotowany szablon folii. Tutaj zaczyna się praca precyzyjna, bo trzeba skrupulatnie usunąć płyn i bąbelki powietrza spod foli – następnie folia zostaje precyzyjnie naciągnięta i zagięta na krawędziach stołu, więc idealnie przywiera ona do blatu” – tłumaczy Tomasz Wilczyński z firmy Wilczynskyhome.

Jak uniknąć rys na blacie stołu

Folia jest perfekcyjnie dopasowana i przycięta – nie jest widoczna, a wręcz przeciwnie: pięknie uwydatnia kolorystykę i naturalne usłojenie drewna. Najważniejsze, że folii nie da się usunąć przypadkiem. Kiedy natomiast potrzebny będzie jej demontaż w przyszłości, blat pozostanie w takiej kondycji, jak przed oklejaniem. Przy blatach okrągłych zabezpieczamy całą powierzchnię blatu, a przy prostokątnych dodatkowo także krawędzie stołu. Na trwałość bezbarwnej folii ochronnej firma Llumar daje 10-letnią gwarancję.

Co niezwykle istotne – taka folia ochronna ma właściwości samoregenerujące. Co to oznacza? Pod wpływem ciepła materiał się uplastycznia i wszelkie rysy oraz uszkodzenia automatycznie zostają zabliźnione i znikają – wystarczy do tego np. ciepło promieni słonecznych, ciepła woda lub ogrzewanie powierzchni suszarką do włosów.

zabezpieczenie stołu folią

Dlaczego warto zabezpieczyć stół z żywicy za pomocą folii ochronnej?

Podsumowując, dzięki folii ochronnej:

  • blaty się nie rysują,
  • rysy na blacie same znikają,
  • możesz w pełni cieszyć się idealnym stołem lub stolikiem z żywicy epoksydowej w swoim domu, nie martwiąc się o zużycie.

Usługa oklejania mebli ochronną folią pojawiła się u nas w styczniu 2021 roku – jesteśmy pierwszą firmą, która opracowała takie rozwiązanie. To opcja dodatkowa, wycena jest indywidualna dla każdego projektu, więc prosimy o kontakt w celu dopasowania idealnego rozwiązania. Czy wiecie, że dziś już 9 na 10 klientów zamawia stolik w Malita Just Wood wraz z zabezpieczeniem blatu?

stół z żywicy epoksydowej - zabezpieczenie stołów

Co ciekawe, dotychczasowi klienci również mogą skorzystać z usługi zabezpieczania swojego mebla. Jeśli stół z żywicy, wykonany przez nas, nosi już oznaki codziennego użytkowania – ma drobne rysy, które przeszkadzają domownikom – napiszcie lub zadzwońcie. Wycenimy usługę, następnie wyślecie do nas cały stół lub sam blat, a my go naprawimy – najpierw usuniemy istniejące zadrapania (stół będzie znów jak nowy), a następnie zabezpieczymy go bezbarwną folią i odeślemy z powrotem. Prawda, że idealne rozwiązanie?

Stół z żywicy epoksydowej zabezpieczyć przed rysami

Unikalne meble na lata – od nas, dla Was

Tym razem mieliśmy możliwość zabezpieczenia blatu folią i polecam tę opcję zwłaszcza tym, którzy wybierają wariant z połyskiem. Dzięki folii dzieciaki mogą bawić się przy stole np. samochodzikami. Bez folii rysowałyby blat, a każda rysa na blacie to rana zadana właścicielowi” – to szczere słowa jednego z naszych klientów, pana Krystiana. Żadne słowa lepiej nie ocenią tej usługi niż ocena klienta. Dziękujemy!

Meble z drewna i żywicy to nie tylko piękne historie poszukiwania idealnej deski, próby znalezienia kawałka drewna z nietypowym usłojeniem czy tego szczególnego sęku – historie mebli tworzą przede wszystkim nasi klienci. Cieszymy się, że zabezpieczając nasze meble w tak innowacyjny sposób, możemy zapewnić, że stoły od Malita Just Wood będą służyły długie lata.