Jak wybrać rozmiar stołu?

mar 30, 2020Poradniki

​Mogłoby się wydawać, że wybór odpowiedniego wymiaru blatu to banalna sprawa! Nic bardziej mylnego. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego tematu na pierwszy wpis do bloga, ten temat nasunął mi się na myśl jako pierwszy. Podzieliłam się nim z nowo poznaną znajomą i… strzał w dziesiątkę! Cytuję „Świetny temat! Szkoda, że wcześniej nie miałam okazji przeczytać takiego artykułu. Uniknęłabym zakupu zbyt dużego stołu do mojej jadalni”. Nie miałam już żadnych wątpliwości, że ten temat jest priorytetowy. Jeśli jesteście w takiej sytuacji jak moja znajoma, a może jesteście jeszcze przed podjęciem decyzji co do zakupu stołu, to ten artykuł jest dla Was.

Poniżej przedstawimy Wam w sposób łatwy i nieskomplikowany jak wybrać odpowiedni wymiar blatu do użytku codziennego i „od święta”.

Stół z drewna i szkła

Jak dobrać stół do pomieszczenia?

Przede wszystkim, należy wymierzyć pomieszczenie, w którym ma stanąć stół. Minimalna odległość na odsunięcie krzesła i wstanie to 55 cm. Wygodniej jest, gdy ta odległość między krawędzią blatu a ścianą, bądź inną przeszkodzą, wyniesie ok. 75 cm. Po takim wstępnym zwymiarowaniu, już wiemy na jaką szerokość blatu maksymalnie możemy sobie pozwolić.

Szerokość i długość stołu

Ponadto, powinniśmy wiedzieć ile minimalnej przestrzeni potrzebuje jedna osoba, aby swobodnie zjeść posiłek. Przyjmuje się, że jest to 60 cm długości i 40 cm głębokości blatu. Jeśli możecie sobie pozwolić na większy komfort, to proponujemy zwiększyć długość blatu do 70–76 cm dla jednej osoby.  Przyjmując, że na nakrycie dla jednej osoby potrzebujemy 40 cm, to blat o szerokości 80 cm to zupełne minimum. Dlaczego? Należy pamiętać też o tym, aby przy planowaniu wymiaru stołu przewidzieć przestrzeń na półmiski z potrawami pomiędzy dwiema osobami siedzącymi naprzeciw siebie. Także szerokość stołu 90 cm jest optymalna, ale jeśli możemy sobie pozwolić na wybór stołu o szerokości metra, to śmiało należy zdecydować się na taki wymiar.

Długość stołu zależy od tego, ile osób chcemy usadzić przy nim na raz i czy na jego szczytach też ma ktoś siedzieć. Jeśli nasza jadalnia bądź kuchnia jest niewielka, warto rozważyć wybór stołu rozkładanego. Przy dwóch przedłużających blat dostawkach zyskujemy 100 cm długości blatu.

Wysokość stołu

Wysokość stołu to przeważnie wymiar między 75 cm, a 80 cm. Skąd taka rozbieżność? Przy doborze wysokości należy wziąć pod uwagę nasz wzrost oraz wysokość siedziska krzesła (a czasem nawet wysokość podłokietników w krześle). Osobom wysokim wygodnie jest spożywać posiłek przy blacie o wysokości 78–80 cm. Osoby niższe powinny się zdecydować na 75 cm wysokość stołu.

Kształt stołu

Jeśli mamy już orientację w zakresie optymalnych wymiarów stołu warto zastanowić się nad tym, jaki chcielibyśmy, aby przybrał on kształt. Do wyboru mamy najczęściej 4 opcje –  koło, owal, kwadrat oraz prostokąt.

Zastanawiając się nad tym, jak dobrać kształt stołu do pomieszczenia, przede wszystkim należy określić miejsce, w którym planujemy go ulokować. Tą informacją powinniśmy dysponować po przejściu przez poprzednio opisane etapy. Jeśli mebel ma stanąć na środku niewielkiego pomieszczenia, warto postawić na kształt owalny lub okrągły, powiększający optycznie przestrzeń. Jeżeli natomiast chcemy ustawić go przy ścianie, z całą pewnością wariantem bardziej odpowiednim będzie stół kwadratowy bądź prostokątny.

Dodatkowo okrągły, pozbawiony krawędzi stół dobrze sprawdzi się w domach rodzin z małymi dziećmi. Kwadratowy lub prostokątny z kolei będzie o wiele wygodniejszy do pracy lub nauki, szczególnie przy komputerze. Niezwykle istotnym czynnikiem wyboru są oczywiście także nasze indywidualne preferencje. Okrągły kształt stołu jest relatywnie rzadko spotykany, więc pozwala w atrakcyjny sposób wyróżnić wnętrze. Z drugiej strony jednak znacząco ogranicza możliwości dokonywania dużych zmian w wystroju w przyszłości, ponieważ nie powinien znajdować się w zbyt bliskim sąsiedztwie ścian oraz innych elementów wyposażenia pomieszczenia.

Warto zapamiętać – minimalne rozmiary stołu przypadające na jedną osobę:

  • 60 cm długości blatu,
  • 40 cm głębokości stołu,
  • 75–80 cm wysokości stołu.

Poniżej podajemy optymalne wymiary stołów do ilości osób przy nim siedzących.

Pobierz INFOGRAFIKĘ z RODZAJAMI STOŁÓW

Stoły kwadratowe

Stoły kwadratowe

Stoły prostokątne

Stoły Prostokątne

Stoły okrągłe

Stoły Okrągłe

Stoły owalne

Stoły Owalne