Impregnacja i pielęgnacja drewnianych mebli

lis 24, 2020Poradniki

Meble z naturalnych surowców zachwycają swoją unikatową strukturą oraz szlachetnym wyglądem, ale wymagają też specjalnego traktowania. Pielęgnacja przedmiotów zrobionych z drewna opiera się na kilku zasadach, które warto poznać jeszcze przed wyborem wymarzonego blatu. Jak pielęgnować meble drewniane, aby zachować ich walory estetyczne i przez długie lata cieszyć się ich funkcjonalnością? Zachęcamy do lektury wpisu, dzięki któremu konserwacja stołu czy innego drewnianego mebla stanie się łatwiejsza.

Nasze drewniane meble jeszcze w pracowni zostają odpowiednio zakonserwowane za pomocą lakieru lub oleju. Impregnat nie tylko doskonale chroni przed drobnymi uszkodzeniami struktury, ale też wydobywa wyjątkowy urok tej naturalnej powierzchni, podkreśla usłojenie czy też nadaje piękny, lustrzany efekt.

Olej – wady i zalety

Największą zaletą oleju jest to, że chroni drewno od środka, a przy tym zapewnia bardzo naturalny efekt. Dzięki temu podkreślona jest jego faktura oraz niepowtarzalne usłojenie. Mimo wnikania w głąb struktury drewna, olej nie zapycha jego porów, przez co może ono „oddychać”. Olej ma też właściwości antystatyczne, a w jego składzie nie znajdziemy chemicznych substancji.

Blat drewniany olejowany i delikatnie szczotkowany

Drewniany blat olejowany

Warto zaznaczyć, że na meblach wykonanych z olejowanego drewna możemy samodzielnie przeprowadzać miejscowe renowacje w razie wystąpienia uszkodzeń. Wadę stanowi jednak sposób czyszczenia, ponieważ drewno pokryte olejem wymaga regularnej impregnacji, a także starannej pielęgnacji – jest też mniej odporne na rozlane płyny.

Wybierz olej, jeśli zależy Ci na naturalnym efekcie i podkreślonej fakturze i usłojeniu. Pamiętaj jednak, że drewno zabezpieczone olejem jest mało odporne na płyny i wymaga starannej pielęgnacji.

Lakier na drewnie – plusy i minusy

W przypadku mebli lakierowanych preparat nie wnika w głąb deski, ale tworzy na niej odporną powłokę chroniącą przed czynnikami mechanicznymi – dużą zaletą lakieru w połysku jest jego trwałość, a także duża odporność na zalania. Dzięki tym cechom lakierowane meble są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu niż ich olejowane odpowiedniki, nie wymagają one także okresowej impregnacji.

Blat lakierowany matowy

Blat lakierowany błyszczący

Niestety, lakier w połysku ma też wady – wszelkie powstały rysy są bardzo widoczne. Można je usunąć przez polerowanie blatu za pomocą pasty polerskiej i polerki – taką usługę można wykonać np. w lakierni samochodowej bądź nasza stolarnia. Wadą lakieru jest brak opcji miejscowej renowacji oraz chemiczne substancje w składzie preparatów. Minusem dla niektórych będzie też brak poczucia kontaktu z naturalnym drewnem, ponieważ warstwa chroniąca jest gruba i szczelna.

Lakier dobrze chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i zalaniem – lakierowane meble są łatwiejsze w pielęgnacji niż te olejowane. Wadą może być brak możliwości miejscowej renowacji i substancje chemiczne w składzie.

Co wybrać olej, czy lakier?

Odpowiedź na to pytanie zależy od naszych preferencji, a także stylu życia. Jeżeli nie chcemy zajmować się samodzielnym dbaniem o meble drewniane, to lepszym wyborem zdecydowanie będzie lakier. Z kolei, jeżeli zależy nam naturalności oraz pięknym wyglądzie warto wybrać drewno olejowane.

Jeśli po przeczytaniu tego porównania, nadal nie wiesz na co się zdecydować – skontaktuj się z nami, z przyjemnością pomożemy i wyjaśnimy wszelkie wątpliwości.

Jak czyścić drewniane meble bez szkody dla ich struktury?

Warto mieć na uwadze, że drewniane meble powinny być czyszczone za pomocą delikatnych środków i włókien – na przykład za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry. Jeśli mamy do czynienia z mocnym zabrudzeniem, absolutnie nie wolno stosować środków żrących czy innych silnych detergentów. Wybierajmy produkty przeznaczone do pielęgnacji drewna i stosujmy się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu. Środka nie powinno wylewać się bezpośrednio na blat, lecz jego odrobinę nałożyć na materiał i bez pośpiechu, stopniowo usuwać zanieczyszczenia z drewnianej powierzchni.

Drewno szybko wchłania wilgoć – jeśli zauważymy, że na powierzchni rozlał się płyn, jak najszybciej usuńmy zabrudzenie. Również w tym przypadku pomocna okaże się ściereczka z włóknami z mikrofibry, które doskonale wchłoną ciecz.

Długowieczne meble z drewna – najważniejsze zasady

Istnieje również kilka zasad nie do końca związanych z czyszczeniem czy konserwacją, wyjaśniających jak dbać o drewniane meble. Warto pamiętać, że naturalne surowce przez cały czas pracują – przyjmują temperaturę otoczenia, chłoną wilgoć, a także mogą minimalnie kurczyć się, a nawet pękać pod wpływem gwałtownych zmian temperatury. Właśnie dlatego nie powinny stać w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfer czy kominek, ani pary wodnej (żelazko, kuchenka). Temperatura we wnętrzu nie powinna przekraczać 30°C.

W szczególności olejowane blaty powinniśmy też chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi. Najlepszym sposobem będzie stosowanie podkładek zrobionych z miękkich tworzyw, takich jak filc. Decydując się na drewniany stół zadbajmy też o jego odpowiednie ustawienie na równej powierzchni, co zminimalizuje ryzyko odkształceń.

Konserwacja drewna nie jest skomplikowana – wystarczy trzymać się wspomnianych zasad, a przede wszystkim wybierać środki przeznaczone do pielęgnacji tego wyjątkowego tworzywa. Warto poświęcić chwilę na zabezpieczenie stołu czy komody, by przez wiele lat móc zachwycać się ich pięknym wyglądem.

Lakier w macie